گفتگو با استیو مک‌کری درباره وبلاگ و وردپرس

«استیو مک‌کری»Steve McCurry؛ عکاس حرفه‌ای و مولف چندین کتاب عکاسی؛ از دلایلش برای داشتن وبلاگی روی دامین وردپرس می‌گوید. عکس نمادینش از دختر افغان؛ که عکس روی جلد مجله «نشنال جئوگرافیک»(National Geographic) بود؛ یکی از ۱۰۰ عکس برتراین مجله نام گرفت. مک‌کری برنده  تعدادی از جوایز معتبر چون جایزه  رابرت کاپا گلد(Robert Capa Gold Me)؛ جایزه عکاسان مطبوعات ملی(National Press Photographers Award)  وبه طور بی‌سابقه‌ای چهار بار «جایزه اول»(first prize award) از مسابقات «ورلد پرس فتو»(World Press Photo) را دریافت کرده است و این فقط تعداد معدودی از جوایزمتعلق به «مک‌کری» ست.

شما عکاسی با شهرت جهانی هستید؛ چرا وبلاگ دارید؟

چه‌کسی بیست سال پیش فکر می‌کرد که ما الان اینترنت داشته باشیم؟ پر واضح است که اینترنت چشم‌انداز انتشار، اخبار و سرگرمی را تغییر داده است. حضور کانال‌های بی‌شمار تلویزیونی؛ مضامین بی‌حد و حصر اینترنتی؛ به معنای واقعی کلمه، محرکی است که هر کجا سر بر می‌گردانیم، با آن روبرو می‌شویم. درحالیکه رقابت‌های زیادی وجود دارد و برای من، وبلاگم تنها راه معرفی کارهایم در میان بحبوبه رسانه‌های جدید است.

چگونه وبلاگ، شیوه ارتباطت را با مخاطبانت تغییر داده است؟

به‌طور کلی، میان عکاسی الان با عکاسی سی سال پیش تفاوت خاصی نمی‌بینم؛ تنها تفاوت این است که مردم می‌خواهند عکس‌هایشان را برایشان بفرستی و دیگر اینکه شما با دوربین‌های دیجیتال عکاسی می‌کنید. همیشه افراد و موقعیت‌های جدیدی وجود خواهد داشت. تا مادامیکه ترانه‌های جدید نوشته می‌شود، شعرهای تازه‌ سروده می‌شود؛ همچنان یک عکس نو برای گرفتن؛ وجود خواهد داشت. آنچه امروزه سبب متفاوت به‌نظر رسیدن سوژه‌ها می‌شود؛ نقش حیاتی‌ست که وب در موفقیت یک عکاس دارد. داشتن وبلاگ بر دامین وردپرس به من اجازه داد تعدادی از کارهای متداولم یا عکس‌های به یکدیگر مرتبطم را با یک روش تاثیرگذار ارائه دهم.

چرا از میان دیگر سرویسهای در دسترس «ورد پرس» را انتخاب کردید؟

ورد پرس بصری، انعطاف‌پذیر و آسان است. البته کاربر پسندتر است.

آیا ورد پرس دارای ویژگی‌های خاصی است که برای شما مفید باشد؟

تم آپشن‌های (theme options) زیادی دارد و من یک تم رایگان با طراحی کاستم (Custom design) که کاستم سی اس اس ( Css ) دارد استفاده می‌کنم و کاملن دید و حسی را که دوست دارم به من می‌دهد. بسیاری از قابلیت‌های وردپرس که رایگان هستند، مورد نیاز من نیست که درباره رمزگشایی‌شان بدانم و یک نکته دیگر که نباید فراموش شود؛ بارگذاری عکس‌ها در ورد پرس بسیار سریع و کارآمد است.

 

موقع انتخاب عکس، چه چیزی باعث می‌شود که شما فکر کنید این عکس یک پست وبلاگی خوب خواهد شد؟

چیزی که در کارم مهم است؛ هر عکس به تنهایی است. اگر چه مضامینی را هم عکسبرداری می‌کنم که باید به طور منسجم کنار یکدیگر قرار بگیرند. اما چیزی که برایم اهمیت بیشتری دارد این است که هر عکس به تنهایی معنای خودش را بدهد؛ مکان و حس خودش را داشته باشد. به نظر من، تعریف خوب از یک عکس؛ معنایی است که از آن با تو می‌ماند؛ چیزی که نمی‌توانی فراموش کنی.

کدامیک از عکس‌هایتان بیشترین تأثیر را بر مخاطبانتان گذاشته و چرا؟

آن اتفاق خوبی بود که با دوستم؛جان راو (John Rowe) به منطقه‌ای در اتیوپی (Omo Valley in Ethiopia)  رفتیم چرا که جان می‌خواست از کاری که با لاله لابوکو (Lale Labuko) برای سرپناه دادن و خانه دار کردن کودکان مینجی (Mingi) انجام می‌داد عکس بگیرد.

چه توصیه‌ای برای عکاسانی که در وب فعالیت می‌کنند؛ دارید؟

اگر می‌خواهی عکاس بشوی؛ باید عکس بگیری. اگر به عکاسانی که کارشان برایت تحسین‎‌برانگیز است نگاه کنی، متوجه می‌شوی، آنها یک مکان یا یک سوژه خاص پیدا کرده‌اند و در آن عمیق شده‌اند و چیزی را که خاص بوده از دل آن مکان و سوژه بیرون کشیده‌اند.  این به نوبه خود زمان و کار زیادی می‌طلبد که کار هر کسی نیست. بدون توجه به اینکه چقدر موفق بوده‌اید؛ آنچه مهم است، مقدار زمانی است که برای عکاسی از موضوعی که برایتان اهمیت دارد صرف می‌کنید.  نیاز دارید بدانید سوژه‌ها چه معنایی برای شما دارند و آنچه بقیه فکر می‌کنند مهم نیست. داشتن وبلاگ یکی از آسانترین‌ راه‌هایی است که می‌توانید کارهایتان را برای مخاطبان گسترده‌ای منتشر کنید.