رهنمودهایی برای عکاسی منظره با گوشی هوشمند (Smartphone)


شما می توانید با تلفن هوشمند خود عکس‌های منظره عالی بگیرید. عکس: رابرت پل یانسن (Robert-Paul Jansen)

    به دلایل گوناگون عکس‌های منظره، دشوارترین عکس‌هایی هستند که می‌توان با دوربین موبایل گرفت. عکاسان منظره‌ای که با دوربین‌های DSLR عکاسی می‌کنند؛ دارای مزیت‌هایی از جمله امکان تعویض لنز، امکان کنترل عمق میدان و زمان بسیار زیاد نوردهی هستند. در حالیکه موبایل‌ها هیچ‌کدام از این امکانات را ندارند. با این حال هر روزه تصاویری دل‌فریب از جهان طبیعت توسط عکاسان با موبایل گرفته می‌شود. آنها چگونه این‌کار را انجام می‌دهند؟ با برخی از عکاسانی که به خاطر عکس‌های منظره‌ای که به وسیله موبایل گرفته‌اند مشهور شده‌اند، صحبت کرده‌ایم تا روش آنها را دریابیم.

    عکس‌های بی‌نظیر رابرت پل یانسن، عکاس هلندی الاصل، که توسط آیفون خود از مناطق بیرون شهر جنوب آمستردام گرفته است را می‌توان جزء بهترین عکس‌ها، در این ژانر دانست.

 
عکس:پل یانسن

 
    در صحبتی که اخیراً با یانسن داشتیم وی بیان کرد که: «گوشی‌های هوشمند نوعاً دارای وسیع‌ترین منظره‌یاب‌ها در میان دوربین‌ها هستند و این برای گرفتن عکس‌های منظره ایده‌آل است.» ترکیب‌بندی(Composition) امری کلیدی در عکاسی منظره است و یک منظره‌یاب وسیع به من کمک می کند تا فضا را راحت‌تر ترکیب‌بندی کنم. در اینجا محدودیت‌هایی وجود دارد که می‌توان به نداشتن لنز واید* اشاره کرد. اما این چیزها را می توان با استفاده از اپلیکیشن‌های مناسب جبران کرد.»

    یانسن از Autostitch برای رفع این مشکل استفاده می کند.

    «این برنامه در درجه اول برای عکس‌های پانوراما مورد استفاده قرار می‌گیرد، شما می توانید عکس‌ها را به هم متصل کرده تا نمایی که می‌خواهید داشته باشید.» یانسن علاوه بر این پیشنهاد می کند که اول عکس ها را بگیرید و سپس از Autostich برای پردازش(Process) آنها استفاده کنید.

    «برای اطمینان از اینکه نوردهی را ثابت کرده اید(Lock exposure) از برنامه هایی مانند Procamera  و Camera+ استفاده کنید تا نتیجه ثابت و معینی را در عکس نهایی به دست بیاورید. من همیشه عکسی از انگشتم یا کفشم می گیرم تا ابتدا و انتهای یک سری از عکس‌هایی که نیاز هست به هم وصل شوند، مشخص شود.»

    عکاس منظره؛ همیشه به منظره وسیع اعجاب‌آور نمی‌پردازد. اغلب یک مرکز توجه در صحنه وجود دارد که یک تصویر را تبدیل به تصویری زنده می کند. این مراکز توجه زمانی که بر خلاف نظم طبیعی در کنار هم گذاشته می‌شوند بسیار جذاب و تاثیر‌گذار می‌شوند. یک قایق ماهی‌گیری در دوردست، در اقیانوس کمک می‌کند تا احساسی از اندازه، میزان و مقایسه ایجاد کنید. همچنین نقطه کانونی را فراهم می آورد.

    بدین صورت روایت و داستان؛ در عکس غنی‌تر می‌شود و به منظره‌ای بهتر از شکوه و عظمت آب، دست می‌یابیم.

    چگونه می‌توانیم به این اهداف، با استفاده از یک دستگاه موبایل دست یابیم؛ در حالیکه توان کنترل خلاقانه و امکان انتخاب میان لنزهای چندگانه یک DSLR را نداریم؟

این سوال را از Andy Royston ؛ عکاس موبایل؛ که از آیفون ۴ برای گرفتن عکس‌هایش استفاده می‌کند؛ پرسیدیم . او حدود سه سال است؛ عکس‌های موبایلی خود، از هر روز صبح ساحل فلوریدا را روی اینترنت می‌گذارد.


عکس: Andy royston 

     «محدودیتها، تنها جزییات هستند، بنابراین راه‌حل این است که نزدیک‌تر برویم.» رویستون می‌گوید: «درست همین امروز از شکل آسمان  و ابرها و خورشید فهمیدم که به یک شخصیت و خصوصیت نیاز دارم تا به عکس‌هایم زندگی ببخشم. مردی با پارویی در دست که پارویش در آب و باقی آن بیرون است، هر چند بسیار از آن دور هستم اما به آن، در عکسم نیاز دارم. من شکل‌ها و سایه‌ها را می‌دیدم و ۴۰ ثانیه زمان گذشت تا جای مناسب را بیابم. به عنوان یک عکاس موبایل شما کم‌کم حس ششمی کسب می‌کنید که می‌دانید عکاس کجا باید بایستد.»

    رویستون تاکید می‌کند؛ که توانایی یک گوشی هوشمند برای گرفتن عکس، پیرایش آن و روی اینترنت قرار دادن آن به صورتی سریع و فوری، بخشی از روند خلاقانه‌ای است که او طی کرده است. «برای من کار‌کردن روی عکس‌ها، دور از صحنه‌ای که از آن عکس گرفته‌ام؛ کاری دوست‌نداشتنی، بی‌روح، بی‌نتیجه و نهایتا بی‌معنا است. کار من واکنشی عاطفی به صحنه ای است که مشاهده می‌کنم و این تجربه سراسر توسط تکنولوژی؛ که حاضر و آماده در دستان شما موجود است، میسر می‌شود. توانایی کار‌کردن بر روی عکس در نور محیط صحنه عکاسی شده؛ تجربه‌ای زنده و هیجان‌انگیز است.»

    به جز مواردی که افراد با هدف عکاسی بیرون می‌روند، DSLR با خود حمل نمی‌کنند. «من از آیفون برای عکاسی منظره استفاده می کنم به این دلیل که همیشه همراه من است.» این را Todd Lee عکاس و طراح گفته است که اهل آلاباما است.

    عکس‌های منظره‌ای که لی توسط آیفون ۴S گرفته است دارای کیفیتی ناب است و دلفریب، به گونه ای که گویی نقاشی است.

    وی می‌گوید: «من همیشه روش کلاسیک را دوست داشته‌ام که در آن آیفون با یک لنز ثابت عکس می‌گیرد. این کار تا حدی شبیه نقاشی منظره است و من همیشه به نقاشی فکر می‌کنم، وقتی که مشغول عکاسی و ویرایش آنها هستم.»


عکس: Todd Lee
    ما از لی درباره روش‌های عملکردش برای گرفتن عکس منظره با گوشی آیفون سوال کردیم و او در پاسخ علاقه خود را به استفاده از برنامه Filterstorm آشکار کرد.

    «همه عکس‌هایی که می‌گیرم را به وسیله Filterstorm ویرایش می‌کنم. همیشه از سایه روشن‌های تیره و خیلی بزرگ استفاده می‌کنم که قطعاً کمک می‌کند تا چشم‌ها و نگاه‌ها را جذب کنند اما نوعی احساس تنهایی به وجود می‌آورد که تلاش می‌کنم تا از طریق آثارم منتقل کنم. من از منحنی RGB برای رنگ‌آمیزی استفاده و سپس از vignette mask برای اصلاح radius and falloff استفاده می‌کنم و در آخر از پاک‌کن برای حذف بخش هایی از vignette که غیر لازم است استفاده می‌کنم.»

    با وجود این که Filterstorm که توانایی و کنترل زیادی برای ویرایش عکس می‌دهد که در بسیاری از برنامه های گوشی های موبایل نیست، اما تصمیم‌گیری خلاقانه برای لی؛ در درجه اول به جنس و نوع ابزار بستگی دارد . «هنگامی که شروع به استفاده از brush masks، برای اعمال تاثیرات دلخواه کردم به آن معتاد شدم. ترجیح می‌دهم با این شیوه کار کنم تا از ماوس در فوتوشاپ استفاده کنم. این کار حس طبیعی بودن به من می‌دهد.»

     یکی از مزایای عکاسی منظره با DSLR توانایی استفاده از فیلترهای  دوربین است. چگالی خالص فیلترهای سیاه-سفید ( Neutral density grad filters) به ما این امکان را می دهد که میزان دیافراگم را برای آسمان کاهش داده stop down the sky و نوردهی بیشتری میان بالا و پایین فریم داشته باشیم. به احتمال زیاد شما گوشی خود را بر روی سه پایه قرار نمی دهید و attaching a matte box with $200 filters. اما این کار ها را برنامه ها برای شما انجام می دهند.


عکس: دانیل برمن 

    فیلترهای تدریجی(Graduated filters) دارای تیرگی در بالای فریم هستند و هر چه به سمت وسط می‌آیند روشن‌تر می‌شوند تا زمانی که کامل روشن می‌شوند. این به ما امکان تاریک کردن بخش‌هایی از عکس را می دهد و بدین طریق ثبت مناسب‌تری خواهیم داشت. برنامه PhotoFX توسط Tiffen دارای دسته کامل از grads است که شما می توانید برای پردازش عکس‌ها بر روی گوشی خود از آن استفاده کنید. یک آسمان سفید بد ریخت دارید؟ یک coral colored grad بر روی تصویر خود بگذارید، میزان تیرگی و شفافیت را مطابق دلخواه خود تنظیم کنید، کمی موقعیت خود را جابجا کنید و آنگاه می‌بینید که یک آسمان زیبا و بی‌نظیر خواهید داشت. اکنون ما می‌توانیم عکس را گرفته و به شیوه‌های دیگری آن را ویرایش و چاپ کنیم. طیف‌هایی با رنگ های مختلف را امتحان کنید و حتی تلاش کنید تا آنها را بر روی یکدیگر قرار داده تا ترکیب رنگهای جدیدی به دست آورید.

    مهم است به خاطر داشته باشید که بهترین عکس های منظره در ساعات روز گرفته شده و این چیزی نیست که ما بتوانیم با استفاده سرسری و نادرست از یک برنامه به دست آوریم. همانطور که یانسن به ما یادآوری می‌کند:«این در واقع استفاده درست از نور موجود است که جذابیت یک عکس منظره خوب را خلق می‌کند. وقتی که نور به خوبی نقش خود را ایفا نمی‌کند هیچ برنامه‌ای نمی‌تواند عکس خوبی از آن در بیاورد. نور و ترکیب‌بندی بسیارمهم‌تر از برنامه‌هایی هستند که استفاده می‌شوند.

 
*به گمانم منظورش اولتراواید بوده، چون لنز تمام گوشی‌های موبایلی که دیدم واید هستند.
 connect.dpreview.com